Home B2 Co poslouchat při přípravě na zkoušku B2?

Co poslouchat při přípravě na zkoušku B2?

Chcete úspěšně složit zkoušku z češtiny pro cizince na úrovni B2? (Při přípravě na zkoušku B2 můžete využít materiály z tohoto webu.) Možná proto, abyste mohli studovat na nějaké české univerzitě? Tak musíte rychle začít něco poslouchat! Ale co a proč?

Přínosy poslechu v cizím jazyce

Poslouchat něco v jazyce, který se učíte, je ohromně důležité. Je relativně jedno, co si vyberete, důležité je, abyste to poslouchali co nejvíc. Uslyšíte gramatické struktury a slovní zásobu v praxi, v konkrétních situacích. Možná si něco zapamatujete díky kontextu nebo emocím, které to ve vás vyvolá. Gramatika a slovíčka nebudou jenom “suchá” písmena z papíru, spojíte si je s konkrétními osobami, problémy nebo s něčím zábavným.

Až budete poslouchat, budete vnímat správnou výslovnost, kde se klade důraz, s jakou intonací lidé mluví (a pomalu se vám to bude dostávat pod kůži). Pro to jsou ideální nějaké filmy, seriály, audioknihy nebo rozhlasové hry, protože zpravodajství má svůj vlastní způsob mluvy, intonace je jiná než v běžném životě.

Ideální je, když si najdete nějaký seriál, podcast, rozhlasový pořad, audioknihu nebo nějakého YouTubera, které můžete poslouchat pravidelně – nejlépe každý den. Až budete vybírat, dávejte pozor – intonace je pro většinu lidí přirozenější, když nečtou. Když čtou, mohou mluvit rychleji, “plošeji”, a také bývá složitější syntax, než když mluví zpatra.

Dívat se na video a číst titulky vám může pomoct rozumět, ale zároveň vás vizuální podněty můžou i rozptylovat. Proto si vyberte raději jenom audio, případně nějaký film, který znáte a můžete proto dát mobil (pokud se díváte přes něj) do kapsy a koncentrovat se jenom na hlasy. Nebojte se poslouchat jedno audio několikrát, možná budete napodruhé rozumět víc. A také zkoušejte opakovat, co lidé říkají a JAK to říkají. Můžete se nahrát na diktafon a potom nahrávku s originálem porovnat.

U zkoušky na úrovni B2 se od vás očekává, že už budete mít velmi dobrou výslovnost, bohatou slovní zásobu a dobrou znalost gramatiky, které získáte tím, že budete hodně číst a poslouchat texty na vyšší stylové úrovni. Když si chcete zlepšit češtinu kvůli zkoušce a následnému studiu na vysoké škole, měli byste vyhledávat spíše texty ve spisovné češtině.

Co konkrétně poslouchat při přípravě na B2?

  • iRozhlas – Jestli chcete studovat například na Vysoké škole ekonomické, určitě vám doporučuji číst a poslouchat zprávy Českého rozhlasu. U některých najdete jenom text, ale u mnohých je i zvukový záznam zprávy nebo například rozhovor s nějakou osobností, ze kterého je v textu jenom shrnutí. Jazyk, který tady najdete, je reprezentativní – formální a spisovný.
  • Hry a audioknihy – Další stránky Českého rozhlasu. Zde si můžete najít nějaké pohádky nebo povídky, případně něco z historie. I v případě těchto audií uslyšíte pravděpodobně kvalitní výkony herců a jazyk bude převážně spisovný.
  • iVysílání – Na stránkách České televize najdete nejen české, ale i zahraniční pořady s českým dabingem. Můžete si tam najít, co vás zajímá: filmy, seriály, dokumenty… Zpravodajství, sport, pohádky… Výhodou pořadů České televize je, že si u nich můžete zapnout titulky, kdybyste náhodou něčemu nerozuměli. Kdybych vám měla doporučit něco konkrétního, byl by to seriál Vyprávěj, který zachycuje život v komunistickém Československu, nebo seriál První republika, který je takový detektivní a odehrává se mezi první a druhou světovou válkou. Pokud jde o používaný jazyk, záleží na tom, co si vyberete. Někde může být méně formální a nespisovný.
  • Filmová klasika – Kanál na YouTube, na němž Národní filmový archiv zveřejňuje klasické české filmy. Jazyk bude v různých filmech různý.
  • Podcast Learn Czech Online – Je to můj podcast, který bohužel není moc pravidelný, ale nahrávala jsem epizody, které by měly pomoct lidem, kteří chtějí složit zkoušku B1 nebo B2. Ukazují vám, jak můžete mluvit o různých tématech, jakou slovní zásobu byste přibližně měli znát.
  • Podcast Učíme se česky – Podcast Jany Hudečkové, ve kterém najdete epizody od úrovně A2 po úroveň B2, přičemž B2 je tam asi nejčastější. Ve starších epizodách dávala příklady, jak mluvit u zkoušky o různých tématech, později už pak mluví u svém životě a o různých českých idiomech. Jenom pozor, když mluví Jana o formátu zkoušek, jde o zkoušky na jejich škole, ne o certifikované zkoušky Karlovy univerzity – něco se proto může lišit.
  • Podcast Czech Time – Podcast Lenky Suchomelové je určen pro vyšší úrovně (B1-C1). Můžete se v něm dozvědět například něco o českých vynálezech, značkách nebo o českých nej. Zajímavá pro vás můžou být i krátká videa zaměřená na české idiomy, protože by se mohly objevit v gramaticko-lexikální části zkoušky B2.

Jestli si sami vyberete nějakého YouTubera, který mluví o něčem, co vás zajímá, dejte jenom pozor na to, jak mluví. Možná to bude neformální a nespisovný jazyk, a navíc může mít ten člověk nějakou výslovnostní vadu (špatně vyslovovat R, Ř, L, S…). V takovém případě může sice obohatit vaši slovní zásobu, ale gramatiku a výslovnost se od něj radši neučte. 😉

Poslouchejte českou hudbu

Česky se můžete učit i s písničkami. Je těžké něco doporučovat, každý má jiný vkus. Nejlepší asi bude nechat YouTube, ať vám doporučí, co odpovídá vašim hudebním preferencím, ale pro začátek aspoň pár návrhů oblíbených zpěváků či skupin, jejichž textům je při zpěvu rozumět:

  • Lucie Bílá – Jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček.
  • Ewa Farna – Zpívá česky nebo polsky, nespleťte si jazyk. 😉
  • Xindl X – Jeho texty jsou plné slovních hříček a dvojsmyslů.
  • Pokáč – Jeho texty jsou jednodušší, ale obvykle také dost vtipné.
  • Jarek Nohavica – Velmi známý písničkář, autor duchaplných, často nostalgických textů, ale i zábavných písniček (Tři čuníci, Hlídač krav aj.). Původem z Ostravy, což je v některých písničkách slyšet (např. U nás na severu, Až to se mnu sekne).
  • Chinaski – Kapela, která působí na české scéně už 30 let. Hrajou pop-rock, texty jsou často o vztazích, o životě.
  • Kabát – Máte-li radši trochu tvrdší muziku, můžete zkusit je.

Kromě toho můžete vyhledat tyto zpěváky/zpěvačky: Kamil Střihavka, Dan Bárta, Tomáš Klus, Marek Ztracený, Janek Ledecký, Michal David, Dan Landa, Karel Kryl, Helena Vondráčková, Aneta Langerová, Lucie Vondráčková, Hana Hegerová, Marta Kubišová, Václav Neckář, Karel Gott, Karel Zich, Waldemar Matuška, Jiří Suchý…

Ze skupin ještě: Mirai, Slza, Jelen, Kryštof, Mandrage, Divokej Bill, Lucie, Arakain, Olympic, Tři sestry, Wanastowi Vjecy, Čechomor, MIG 21, Žlutý pes, Škwor…

Pokud byste doporučili něco dalšího, co jste při přípravě na zkoušku B2 poslouchali vy, napište mi, do článku to přidám!